İsrail'in Refah kentinde gerçekleştirdiği ve çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine neden olan hava saldırısı, ABD yönetiminden çelişkili açıklamalarla karşılandı. Uluslararası kamuoyunun tepkisi sürerken, ABD'nin tavrı belirsizlik ve çelişkilerle dolu.

KİRBY VE MİLLER'IN FARKLI SÖYLEMLERİ

ABD Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, İsrail'in saldırıyla ilgili yürüttüğü soruşturmadan memnuniyet duyduklarını belirtti. Kirby, "Refah'ta olanlara gözlerimizi kapamıyoruz. ABD'nin kaygılarını İsrail'e ilettik," ifadelerini kullanarak, İsrail'in ABD'nin kırmızı çizgisini aşmadığını savundu.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in henüz ön soruşturmayı tamamladığını ve tam soruşturmaya yeni başlayacağını açıkladı. Miller, İsrail'in meşru bir hedefi ortadan kaldırdığını ancak bu sırada çadırlarda yangın çıktığını iddia etti. Bu açıklamalar, ABD yönetiminin İsrail'in saldırısına yönelik tutumundaki tutarsızlığı gözler önüne serdi.

NİKKİ HALEY'NİN PROVOKATİF ZİYARETİ

ABD'deki politikacıların İsrail'e verdiği destek ise daha da çarpıcı bir şekilde kendini gösterdi. Eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve başkan yardımcılığı için adı geçen Nikki Haley, İsrail'e yaptığı ziyarette Gazze'ye atılacak bombaların üzerine "bitirin onları" yazdı. Haley, İsrail-Lübnan sınırında bir askeri tesise giderek İsrail'e desteğini yineledi ve ABD ile İsrail arasına bir kalp işareti çizdi.

ABD'NİN İSRAİL'İ AKLAMA ÇABASI

Washington, İsrail'in Refah'taki saldırısını aklama çabalarını sürdürürken, Biden yönetimi ve Kongre'nin İsrail'e tam desteği devam ediyor. ABD'nin çelişkili açıklamaları ve politikacıların provokatif tutumları, uluslararası arenada tepki toplarken, İsrail-Filistin çatışmasının çözümüne yönelik umutlar giderek azalıyor.

ULUSLARARASI TEPKİLER VE SİVİL KAYIPLAR

İsrail'in saldırıları sonucu aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda Filistinli yaşamını yitirirken, Gazze'de sivil hedeflere yönelik bombalamalar devam ediyor. Uluslararası toplum, İsrail'in saldırılarını kınamaya devam ederken, ABD'nin belirsiz ve tutarsız açıklamaları, bölgedeki gerginliği daha da artırıyor.

Kaynak: AA