Görgü tanıklarının bildirdiğine göre, İsrail savaş uçakları, Gazze şehrinin doğusundaki Derac, Tuffah ve Eski Şehir gibi birçok bölgeyi yoğun bir şekilde bombaladı. Tanıklar, Gazze kentini sarsan şiddetli patlama seslerinin duyulduğunu ve patlamaların etkilerinin Gazze Şeridi'nin kuzey ve orta kesimlerinde de hissedildiğini belirtti.

Gazze Sivil Savunma Müdürlüğü, İsrail'in Gazze kentinin doğusundaki bölgelere dün gerçekleştirdiği saldırılarda onlarca Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

İsrail ordusu, saldırılardan önce Gazze'deki bölge halkına yaptığı bildiride, Gazze şehrinin doğusundaki Tuffah, Derac ve Eski Şehir mahallelerinde yaşayanların bölgeyi tahliye etmeleri ve batıdaki sığınma merkezlerine gitmelerini istemişti. Bildiride ayrıntılara yer verilmezken, İsrail güçleri 27 Haziran'da Gazze'deki Şucaiye Mahallesi'nde karadan saldırılar başlattığını açıklamıştı.

İsrail ordusu, sivillerin hayatından endişe duyduğunu belirten açıklamalar yapmasına rağmen, bölgedeki çatışmalarda hayatını kaybeden ve yaralananların çoğunu siviller oluşturuyor.

Öte yandan, İsrail'in tahliye bildirisinin ardından Gazze kentindeki El-Ehli Baptist Hastanesi yetkilileri de hasta ve yaralıları kuzeydeki başka hastanelere nakletmek zorunda kaldı.

Kaynak: AA