Ensari, "Ramazan ayında bir ateşkesin sağlanması için çabalıyoruz. Bu dönemde bazı Yahudi bayramları da söz konusu, dolayısıyla tüm tarafları ateşkese davet ediyoruz." dedi.

Ancak Ensari, anlaşmanın sağlanması için birçok engelin olduğunu ve müzakere sürecine zarar verebileceğinden dolayı detay vermekten kaçındı.

Ayrıca, basında çıkan ateşkes ve esir takasıyla ilgili iddiaları yalanlayarak, "Ateşkesin sağlanması için temel konularda net bir mutabakat yok. Herhangi bir anlaşma olsaydı duyuracaktım ancak bunun olması için hala çalışmalarımıza devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Ensari, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik kısıtlama planlarına ilişkin olarak da, bu tür adımların anlaşmanın önünde birer engel olabileceğini ve tansiyonun yükselmesine neden olabileceğini belirtti.

Gazze Şeridi'ne insani yardımların ulaştırılması konusuna da değinen Ensari, bölgedeki insani krizin derinleştiğini ve uluslararası toplumun duruma müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

Son olarak, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına dikkat çeken Ensari, en az 12 bin 660’sı çocuk, 8 bin 570’i kadın olmak üzere 29 bin 878 Filistinlinin öldüğünü ve 70 bin 215 kişinin yaralandığını bildirdi. Ayrıca, binlerce ölünün enkaz altında olduğunu ve sivil altyapının tahrip edildiğini belirtti.

Editör: Ali Özgür UZUN