İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde İsrail askerlerini hedef aldıklarını, askerlerden ölen ve yaralananlar olduğunu duyurdu.

Hamas’ın silahlı kanadından yapılan açıklamada, Refah’ın batısındaki Tel es-Sultan Mahallesi’ndeki Tel Zarub bölgesinde İsrail askerleri ve araçlarının bulunduğu noktanın havan toplarıyla vurulduğu belirtildi. 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle 7 Ekim 2023'te İsrail'e kapsamlı bir saldırı düzenledi. Bu saldırılarda İsrail, bin 200 vatandaşının öldüğünü ve 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 293’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere 644 askerinin öldüğünü duyurdu. İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 328'i çocuk, 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 379 Filistinli öldürüldü ve 82 bin 407 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, hastane ve eğitim kurumları gibi sivil altyapılar da tahrip edildi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın Açıklaması

İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın Telegram hesabından yapılan açıklamada, askeri mühendislerden oluşan 6 kişilik İsrail kuvvetine karşı antipersonel mayın kullanıldığı ve yaşanan patlamada ölen ve yaralananlar olduğu ifade edildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Açıklamaları

Öte yandan Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti, İsrail'in hapishanelerinde tutulan 18 yaş altı çocuklara, "işkence ve tacize dayalı nefret dolu cezalandırıcı politikaları uyguladığını" duyurdu. İsrail hapishanelerinde bulunan çocukların 120'sinden alınan ifadelere dayanan açıklamada, çocukların tekli hücre, dayak, işkence ve günlük tacize maruz kaldığı belirtildi.

Kaynak: AA