Adalet Bakanı Felix Bolanos, Bakanlar Kurulu'nda alınan kararı duyurarak, 2024-2027 yıllarında uygulanacak tazminat planının Dini Özgürlükler Genel Müdürlüğü tarafından yönetileceğini açıkladı.

"CİNSEL İSTİSMAR MAĞDURLARININ ÇEKTİKLERİ ACILAR TELAFİ EDİLMELİ"

Basın toplantısında konuşan Bolanos, "Uzun yıllar boyunca unutulan cinsel istismar mağdurlarının çektikleri acılar telafi edilmelidir," dedi. Bu yeni uygulama ile mağdurların tanınması, tazminat alması ve ruhsal destek sağlanmasının hedeflendiğini ifade etti. Ayrıca, Katolik Kilisesi'nde yeni istismar olaylarının önüne geçmek için toplumsal farkındalık oluşturulacağını ve gerekli mekanizmaların kurulacağını belirtti.

"KİLİSENİN ADIM ATMASI ÖNEMLİ"

Tazminatların ödenmesi için Katolik Kilisesi'nin en üst düzey kurumu olan İspanya Piskoposluk Konferansı ile görüşmelere başlandığını açıklayan Bolanos, kilisenin diğer ülkelerde olduğu gibi bu konuda adım atmasının önemli olduğunu vurguladı.

200 BİNDEN FAZLA ÇOCUK MAĞDUR

Ekim 2023'te yayınlanan bağımsız bir rapora göre, İspanya'da 1940'lardan bu yana 200 binden fazla çocuk Katolik Kilisesi içinde cinsel istismara maruz kalmış olabilir. İspanya Katolik Kilisesi, 1940'lardan beri 728 din görevlisi hakkında çoğunlukla 1960-1980 yılları arasında işlenen cinsel istismar iddialarına dair toplam 927 şikayet aldığını bildirmişti.

PORTEKİZ'DEN DE BENZER ADIM

Benzer bir adım, Portekiz'de de atıldı. Portekiz Katolik Kilisesi, 11 Nisan'da kendi bünyesinde cinsel istismara uğrayan mağdurlara tazminat ödeneceğini açıkladı. Başvuruların haziran-aralık ayları arasında yapılabileceği ve ödemelerin Portekiz Piskoposluk Konferansı'nın oluşturduğu "dayanışma" fonundan yapılacağı duyuruldu. Şubat 2023'te yayımlanan bir raporda, 1950'den bu yana Portekiz'de en az 4 bin 815 çocuğun Katolik Kilisesi içinde cinsel istismara uğradığı belirtilmişti.

Kaynak: AA