Kapadokya'da 2022 yılında ulaşıma kapatılan kara yolunun altından nekropol (antik bir şehrin dışında yer alan mezarlık alan) bulundu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü, Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz, Kapadokya'da en çok ziyaretçi çeken Göreme Açık Hava Müzesi girişindeki kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulguların alanın çehresini değiştireceğini söyledi.

0Oqalzfoe E O0 Osb M Hr5 Q Dw

Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz, 2024 yılında projelendirdikleri yatırımlara başladıklarını belirtti.

“İLK NEKROPOL ALANINI BULDUK”

Başkan İnceciköz, “Yıllardır kara yolu olarak kullanılan alanda arkeolojik kurtarma kazılarına başladık. Burada yeni arkeolojik alanlar tespit ettik. Bu coğrafyanın farklı mezar tipine sahip ilk nekropol alanını bulduk. Demek ki bu alan zamanında kazılmış ve bu yol eskiden açılmamış olsaydı bu alanlar çok daha önce tespit edilecekti. Biz daha önce tespit edilmemiş bu alanları inşallah insanlığa, geleceğe bir miras olarak kazandırmış olacağız. Yeni bulgular çerçevesinde hedefimiz 2025'te buranın arkeopark olarak projelendirilmesini sağlamaktır” dedi.

Ng Tr If7G5K Gfl6Lz J Q Vw Xg

"4 PERİBACAMIZI RESTORASYONA ALDIK"

Kapadokya Alan Başkanı Birol İnceciköz, “Aslında 'Alan Başkanlığı sadece kaçakla mücadele ediyor' algısı doğru değil. Bölgede birçok yatırımımız da söz konusu. Bugüne kadar hiç dokunulmamış, yıkılmak üzere olan 4 peribacamızı restorasyona aldık. Sobesos Ören Yeri'nde kazı ve koruma faaliyetleri başlattık." dedi.

Z990Oo H Mq E6Cb Drq8 Or4Kg

İnceciköz, Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan gece müzeciliği kapsamında, bölgedeki Güvercinlik ve Aşk vadileri ile Göreme Açık Hava Müzesi'nde gerekli düzenlemelerin yıl sonuna tamamlanması için çalıştıklarını belirtti.

Kaynak: AA