Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly'nin, İsrail'e askeri ihracat için mevcut olan izinleri koruyacağı belirtilirken, gelecekteki başvurular için ise önergedeki bağlayıcı olmayan dili kullanacağı ifade edildi.

The Maple gazetesinin haberine göre, önergenin dilinde önemli değişiklikler yapıldı ve Filistin devletini tanıma çağrısının kaldırıldığı belirtildi. Değiştirilen önergenin daha hafifletilmiş bir dilde olduğu vurgulanırken, Joly'nin Toronto Star gazetesine verdiği mülakatta, İsrail'e silah ihracatını gerçek bir yasak getirmeyi planladığını açıkladığı ifade edildi.

Ancak, Filistin hakkında kabul edilen önergenin bağlayıcı olmamasına rağmen, Joly'nin Kanada hükümetinin bundan sonra İsrail'e silah ihracatını durduracağını ifade ettiği belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Joly'nin bu açıklamasına tepki göstererek, bunu "İsrail'in meşru müdafaa hakkını baltalayan talihsiz bir durum" olarak niteledi.

Daha önce, Dışişleri Bakanı Joly, İsrail'e askeri malzeme ve teknoloji ihracatına ilişkin ihracat izinlerini geçici olarak askıya almıştı. Ancak The Maple gazetesinin ulaştığı kayıtlara göre, Kanada, Gazze'ye yönelik saldırıların ilk iki ayında İsrail'e en az 28,5 milyon dolarlık askeri ihracat iznine onay vermiş görünüyor.

Editör: Ali Özgür UZUN