Tasarruf genelgesinde kamu personellerini ilgilendiren kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu yeni dönemde artık zorunlu haller dışında kamu personeline nöbet ve fazla mesai yaptırılmayacağına karar verildi. İşte bu konuya dair ayrıntılar…

KAMU PERSONELLERİ İÇİN YENİ KARARLAR!

Yayımlanan genelgeye göre, kamuya personel alımlarında artık bir önceki yılda emeklilik, istifa, ölüm gibi nedenlerle meydana gelen azalma göz önüne alınacak. Ayrıca kamu personeli zorunlu hallerin dışında fazla çalışma ücreti ve nöbet ücreti almayacak. Fazla mesai yapıldığı zaman ise çalışanın serbest zaman ve denkleştirme yapmasına dikkat edilecek.

Hürriyet'te yer alan habere göre; İş Kanunu'na göre fazla çalışan işçi eğer isterse, zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat için bir saat 15 dakika veya bir saat otuz dakikayı serbest zaman olarak kullanabilecek. Denkleştirmede de işçi ile işverenin anlaşmasıyla haftalık 45 saat olan çalışma süresi, haftanın çalışılan günlerine günde 11 saati aşmamak şartıyla dağıtılıyor. Denkleştirme süresi iki ay olarak düşünülüyor.

Bunlara ek olarak da genelgeye göre artık kamu işçilerinin yıllık izinleri ilgili yıl içinde kullandırılacak. Daha önce kullanılmayan izinler ise azami 3 yıl içinde kullanılması gerektiği belirtildi. Kamuda derece yükselmesini belirleyen atamalar da sadece yönetici kadrolarıyla sınırlı tutulacak.

Servis düzenlemesi de yapıldı.  Bu konuda tasarruf düzenlemesi şu şekilde olacak;

-          Savunma ve güvenlik dışında toplu taşıma olan yerlerde personel servis yapılmayacak.

-          Hizmet alımı yoluyla sağlanan servisler ise sözleşme sonuna kadar devam edecek.

-          Yakın bölgelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının personel servis hizmeti birlikte ihale edilecek.

-          Servisi kullanan kişi sayısı aracın kapasitesinin yüzde 70'inin altında bulunuyorsa o hatta servis hizmeti verilmeyecek.

-          Personel servisi ihalelerinde model yılına bakılarak modeli yeni olmayan araçlara öncelik verilecek.

Kaynak: istiklal.com.tr