TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN'ın ilk uçuşunda 13 dakika havada kaldığını ve 8000 feet irtifada 230 knot hıza ulaştığını belirtti. 2028 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin filosuna katılması planlanan Milli Muharip Uçak, uzun yıllar Hindistan Hava Kuvvetleri'nde görev yapmış emekli general Anil Chopra'nın da dikkatini çekti.

Chopra, Türkiye'nin beşinci nesil savaş uçağı programında önde olduğunu ve Hindistan'ın kendi savaş uçağı projesinde atılım yapması gerektiğini ifade etti. Hindistan'ın ekonomik olarak avantajlı olmasına rağmen Türkiye'nin karar alma sürecinde daha hızlı olduğunu belirten Chopra, Türkiye'nin insansız platformlardaki başarılarının örnek alınması gerektiğini vurguladı.

Hindistan'ın AMCA projesinin hala başlangıç aşamasında olduğunu belirten Chopra, Türkiye'nin KAAN projesinde olduğu gibi karar alma konusunda hızlı ilerlediğini dile getirdi. Hindistan'ın radar ve füze teknolojilerinde iyi durumda olduğunu ancak AMCA projesinde atılım yapılması gerektiğini ifade eden Chopra, dış ülkelerden yardım alınabileceğini önerdi.

KAAN'ın tasarımı birçok uzman tarafından Lockheed Martin F-22'ye benzetilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KAAN'ı Türkiye'nin kendi 5. nesil savaş uçağını üretme yolunda kritik bir adım olarak değerlendirdi. Dünya genelinde birçok haber sitesi ve gazete, KAAN'ı ABD'nin kimseye satmadığı F-22 Raptor uçağı ile kıyaslıyor.

Editör: Ali Özgür UZUN