Jose Mourinho’nun Fenerbahçe'de teknik direktörü olduğu ve iki yıllık da anlaşmaya el sıkışıldığı iddia edilmişti. Peki Jose Mourinho Fenerbahçe’nin teknik direktörü mü oldu? Jose Mourinho futbol oynadı mı? Jose Mourinho kimdir?” İşte araştırılan soruların yanıtları…

JOSE MOURİNHO KİMDİR? JOSE MOURİNHO FUTBOL OYNADI M?

Jose Mourinho 26 Ocak 1963 yılında Portekiz, Setubal'de doğdu. Mourinho, "The Special One" olarak adlandırılıyor. Yani gelmiş geçmiş en iyi teknik direktörler arasında gösterilen bir isim.

Mourinho, futbolcu babasının yolundan ilerleyen futbola Belenenses'in genç takımında başlamaya karar verdi. Üst seviyeye yükseldikten sonra Rio Ave ile profesyonel kariyerine başladı. Ancak Mourinho’nun futbol kariyeri teknik adamlığı kadar parlak geçmedi. Jose Mourinho Rio Ave'den sonra sırasıyla Belenenses, GD Sesimbra takımlarının çatısı altında yer aldı. Son olarak da Comercio e Industria takımında futbol kariyeri son buldu. Jose Mourinho, futbolculuğu bıraktı ama futbolu bırakmadı. 1987'de Setubal U17 takımında, 1989 yılında da U19 takımında teknik direktörlük yaptı. Mourinho, 1990 yılında CF Estrela takımında yardımcı antrenörlük yapmaya başladı.

1993 yılında yardımcı antrenör oldu. Ardından hemen 1 yıl sonra Porto'ya yardımcı antrenör olarak girdi. İki yıllık Porto macerasından hemen sonra Barcelona'ya tercüman olarak katıldı ve burada da yardımcı antrenör olarak görev aldı.

Mourinho, Barcelona'dan sonra Benfica başına geçti. 10 maçlık Benfica macerasının ardından Leiria'nın başına geçen Mourinho, Ocak 2002 yılında Porto'ya teknik direktör olarak geri dönüş yaptı. Mourinho takımı ile iki kere Portekiz Ligi, bir kere Portekiz Kupası, bir kere Portekiz Süper Kupası, bir kere UEFA Avrupa Ligi kazandı. 2004 yılında da Porto ve Portekiz ile tarihe adını yazdıran Mourinho takımı ile Şampiyonlar Ligi'ni kazandı. Daha sonra da sırasıyla Mourinho 2004-2005 ve 2005-2006 yıllarında İngiltere Premier League'de şampiyon oldu ve iki kez İngiltere Lig Kupası ile bir kere de İngiltere Süper Kupası elde etti.  

Bu başarılarının ardından Mourinho'ya Real Madrid'in kapıları açıldı. Real Madrid ile Guardiola'nın Messili Barcelona'sına kafa tutan "The Special One" 2010-2011'de İspanya Kupası, 2011-2012'de La Liga ve 2012-2013'te İspanya Süper Kupası'yı başarılarına ekledi.  Ayrıca 2021 yılında Roma başına geçen Jose Mourinho burada da UEFA Avrupa Konferans Ligi'ni kazandı ve bütün UEFA turnuvalarını kazanan ilk teknik adam olma unvanını kazandı.

JOSE MOURİNHOFENERBAHÇE’NİN TEKNİK DİREKTÖRÜ MÜ OLDU?

Portekizli teknik direktör Jose Mourinho'nun kendisini sarı lacivert renklere bağlayacak. İmza töreni ise 2 Haziran Pazar günü saat 19.00’da Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilecek. Stadın kapıları taraftarlar için saat 17.00 itibarıyla açılacaktır.

Kaynak: istiklal.com.tr