Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) tarafından yapılan açıklamaya göre, İşikawa eyaletinin Noto Yarımadası'nın kuzeydoğusu kıyısındaki Suzu kentinde 6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ajans, depremin ilk olarak 5,9 büyüklüğünde bildirildiğini ancak daha sonra bu değeri 6 olarak güncelledi.

Deprem, yerel saatle 06.31'de 10 kilometre derinlikte kaydedildi ve ardından tsunami uyarısı yapılmadı. Aynı bölgede, yerel saatle 06.40'ta 4,8 büyüklüğünde bir ikinci deprem daha yaşandı.

İşikava Eyalet Valiliği'ne göre, depremler sonucunda Noto Yarımadası'ndaki Wajima kentinde 5 bina çöktü. Yerel idare birimlerinin verdiği bilgilere göre, depremlerde can kaybı yaşanmadı. Depremin sarsıntıları, İşikawa genelinde ve yakındaki Fukui ve Niigata gibi çevre eyaletlerde de hissedildi.

Artçı sarsıntıların bir hafta sürebileceği belirtilirken, İşikava'daki Şika Nükleer Santrali ile Niigata'daki Kaşiwazaki-Kariwa Nükleer Santrali'nde herhangi bir anormallik tespit edilmedi. East Japan Railway, depremler nedeniyle Hokuriku ve Joetsu hızlı tren hatlarında geçici durdurmalar yaşandığını bildirdi.

Kaynak: AA