Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, başkent Tokyo'da düzenlediği basın toplantısında, Filistin'in BM'ye tam üyeliği için BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) müzakereye açılan karar tasarısının geçen hafta veto edilmesi sürecine değindi.

Japonya'nın, Filistin'in BM üyelik şartlarını yerine getirdiğini kabul ettiğini aktaran Kamikava, ülkesinin, kapsamlı bir değerlendirme sonrası, Orta Doğu'da barışın sağlanması amacıyla karar tasarısı lehine oy verdiğini söyledi.

Tasarının veto edilmesine rağmen, Japonya'nın, Filistin'i bir ülke olarak tanıması ihtimaline yönelik Kamikava, "BM'ye tam üyelik karar tasarısına destek ile Japonya'nın Filistin'i bir devlet olarak tanıması ayrı konular. Bu tutumda değişiklik yok." ifadelerini kullandı.

Japon Bakan, ülkesinin, müzakereler yoluyla Orta Doğu'da "iki devletli çözümü desteklemeye" devam ettiğini ifade ederek, bu sürecin ilerlemesi ve teşvik edilmesine yönelik katkıda bulunmayı sürdüreceğini söyledi.

İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde acil ateşkes çağrılarını yineleyen Kamikava, bölgede esirlerin serbest bırakılmasının, insani yardım faaliyetlerinin sürdürülebilir şekilde gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Kaynak: AA