Ülkenin meteoroloji ofisi, perşembe günü güneybatı İzlanda'da bu yıl ikinci kez bir yanardağ patladığını ve bunun Reykjanes yarımadasında 2021'den bu yana altıncı patlama olduğunu söyledi.

Reuters'ta yer alan habere göre bölgeden çekilen videoda, yerdeki çatlaklardan parlak turuncu erimiş kayaların fışkırdığı görülüyor.

Met Office web sitesinde "Uyarı: Sylingarfell'in kuzeyinde volkanik bir patlama başladı" dedi. Yakınlardaki jeotermal kaplıca Blue Lagoon'un bugün kapandığı belirtildi.

ÖNCEKİ PATLAMA İKİ GÜN SÜRMÜŞTÜ

Ülkede en sonki patlama 14 Ocak'ta başlamıştı ve iki gün sürmüştü. Lav akıntıları, yaklaşık 4 bin sakininin tahliye edildiği Grindavik balıkçı kasabasının eteklerine ulaşarak bazı evleri ateşe vermişti.

Sylingarfell dağı Grindavik'in biraz kuzeyinde yer alıyor ancak bugün patlamanın köyü etkileyip etkilemeyeceği henüz belli değil.

İzlandalı yetkililer Kasım ayında yanan lav akıntılarını evlerden ve kritik altyapılardan uzaklaştırmaya yardımcı olabilecek setler inşa etmeye başladı. Volkanik sistemin tehdit seviyesi düşürülmesine rağmen yerel yetkililer, yeraltında biriken magma nedeniyle bölgedeki toprakların artmaya devam etmesi sebebiyle daha fazla patlama olabileceği konusunda uyardı.

Yaklaşık olarak ABD'nin Kentucky eyaleti büyüklüğünde olan İzlanda, 30'dan fazla aktif volkana sahip ve bu da kuzey Avrupa adasını volkan turizmi için önemli bir yer haline getiriyor.