Millet İttifakı genel seçim sonrası dağıldı, ittifakın iki büyük ortağı CHP ile İYİ Parti ayrı düştü.

İYİ Parti, yerel seçimde 81 il ve 922 ilçede kendi adaylarıyla yarışacak. Ankara ve İstanbul adaylarının belirlenme sürecinde ise sona gelindi.

İYİ Parti grup toplantısında Meral Akşener, konuşması öncesi belediye başkan adaylarını tanıtırken, İstanbul ve Balıkesir belediye başkan adaylarını da açıkladı.

Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına Buğra Kavuncu'nun, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ise Turhan Çömez'in aday olduğunu söyledi.

ANKARA ADAYI DA BELLİ OLDU

İYİ Parti'nin merakla beklenen Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı da bugün belli oldu. İYİ Parti'nin Ankara dayı Cengiz Topel Yıldırım oldu. Yıldırım, daha önce eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanlığını yaptı.

CENGİZ TOPEL YILDIRIM KİMDİR?

Cengiz Topel Yıldırım, 1964 Nevşehir Kozaklı doğumlu olmasına karşın tüm yaşamını Ankara'da sürdürdü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olan Yıldırım, başkent gündemine Ankaragücü ile çıktı. Ankaragücü yönetiminde, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in ekibi ile mücadelesiyle öne çıktı. Gökçek'e karşı yönetimi kazandı.

Uzun süre eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Başdanışmanlığını" da yapan Yıldırım, özellikle İç Anadolu bölgesinde çalışma yaptı. Aynı zamanda işadamı olan Yıldırım, her fırsatta genel siyasete değil, yerel siyasete ilgi duyduğunu dile getirmişti.