İYİ Parti'nin 5. Olağanüstü Kurultayı, Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium'da gerçekleştirildi. Kurultayda genel başkanlık için Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu, Tolga Akalın ve Günay Kodaz aday oldu.

İlk tur oylamasında Koray Aydın 472, Müsavat Dervişoğlu 370, Tolga Akalın 327 ve Günay Kodaz 2 oy aldı. İkinci turda Müsavat Dervişoğlu 570, Koray Aydın 565 oy aldı. Ancak hiçbir aday salt çoğunluğa ulaşamadığı için seçim üçüncü tura kaldı.

Üçüncü tur oylamasında ise zafer Müsavat Dervişoğlu'nun oldu. Dervişoğlu, delegelerden 611 oy alarak İYİ Parti'nin yeni genel başkanı oldu.

Müsavat Dervişoğlu, Ankara'da doğmuş olup Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. Ticaret ile uğraşan Dervişoğlu, İYİ Parti'de Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüş ve İzmir Milletvekili olarak da görev yapmıştır. evli ve 1 çocuk babasıdır.

Müsavat Dervişoğlu kimdir?

1960 yılında Ankara’da doğan Dursun Müsavat Dervişoğlu, aslen Ordu Fatsalı. İlkokul ve ortaokulu Fatsa’da okudu. Lise eğitimini ise Ankara, Fatsa ve Samsun’da tamamladı. 1978’de Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi İşletme Bölümüne kaydoldu.  Aynı dönemde ülkücü öğrenci hareketlerinde yer aldı. 12 Eylül 1980 askerî darbesi sonrası zorunlu olarak öğrenimine ara verdi.

Daha sonra öğrenci affından yararlanarak eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamladı. MHP’nin birçok kademesinde ve gençlik organizasyonlarında önemli görevler üstlendi.

1978’de Fatsa Ülkücü Gençlik Derneği Başkanlığı, 1987-1989 arasında Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. 1989 yılında Gençlik Kültür ve Sanat Ocakları Derneği'nin genel başkanlığı görevinden alınarak, dönemin Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş tarafından MÇP Genel Merkezi'nde görevlendirildi. Ardından yine Türkeş’in talimatıyla MHP İzmir teşkilatında görevlendirildi.

2000-2011 arası MHP İzmir İl Başkanlığı yaptı. 2009 Yerel Seçimlerinde MHP İzmir belediye başkanı adayı oldu. 2011 Genel Seçiminde milletvekili adayı oldu. 2012’de MHP Genel Başkanlığına aday oldu ancak kazanamadı.

2017 yılında referandumun ardından MHP’den istifa etti ve daha sonra İYİ Parti’ye geçti. 2018-2019 yılları arasında İYİ Parti mahalli idarelerden sorumlu genel başkan yardımcısı oldu.

27. dönem İzmir milletvekili ve Grup başkanvekili olarak görev yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ