Merel Akşener'den istifa kararı geldi. 24 Haziran seçimlerinde istediği başarıyı elde edemeyen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener kendi kararı ile istifa ettiğini bildirmişti. Bunun üzerine İYİ Parti’nin yeni genel başkanı olağanüstü kurultay sonucunda belli oldu. Peki “İYİ Parti genel başkanı kim oldu 2024? İYİ Parti genel başkanı nereli?” İşte araştırılan soruların yanıtları…

İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI KİM OLDU 2024?

İYİ Parti Kurultayında yapılan üçüncü tur seçimleri sonucunda Müsavat Dervişoğlu yeni genel başkan seçildi. Kurultayda üçüncü oylamanın sonucunda Müsavat Dervişoğlu 611, Koray Aydın 548 oy aldı. Üçüncü turda salt çoğunluk aranmadığı için Dervişoğlu genel başkan seçildi.

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU KİMDİR?

Dursun Müsavat Dervişoğlu, 1960 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Dervişoğlu, Fatsalı bir ailenin çocuğudur. Müsavat Dervişoğlu, lise eğitimini Ankara, Fatsa ve Samsun'da tamamladıktan sonra 1978 yılında lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamladı.

Dursun Müsavat Dervişoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi'nin çeşitli kademelerinde ve gençlik organizasyonlarında önemli görevler aldı. 1978 yılında Ülkücü Gençlik Derneği (ÜGD) Fatsa İlçe Başkanlığı ile başlayan siyasi yöneticilik hayatını, 1987–1989 yılları arasında Bizim Ocak Dergisi ve daha sonra 1988'de de Gençlik, Kültür ve Sanat Ocakları Derneği adı altında teşkilatlanan Ülkü Ocakları'nın genel başkanlığı ile sürdürdü.

 Türkeş tarafından MÇP İzmir İl Teşkilatı'nda görev yapmak için İzmir’e gönderildi. 2000-2011 yılları arasında MHP İzmir İl Başkanlığı görevine devam ederken, 2009 Mahalli İdareler Seçimlerinde MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve 2011 genel seçimlerinde ise MHP İzmir milletvekili adayı olmuştur. 2012'de MHP kongresinde genel başkanlığa aday oldu, ama kazanamadı.

2018-2019 yılları arasında İYİ Parti mahalli idarelerden sorumlu genel başkan yardımcısı oldu. 2019 yılından beri İYİ Parti meclis grubu başkanvekilidir ve 27. dönem İzmir milletvekilidir. Son olarak da 27 Nisan 2024’te 5. İYİ Parti Olağanüstü Kurultayı'nda İYİ Parti genel başkanı seçildi.

Kaynak: istiklal.com.tr