Küçükçekmece’de sabah saat, 08:45 sıralarında Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağı'nın kesişim noktasında bulunan 3 katlı bina çöktü. Binanın çökme nedeni gündeme geldi. Peki “İstanbul Küçükçekmece’deki bina neden çöktü? Küçükçekmece’deki çöken binada ölen var mı?” İşte İstanbul Küçükçekmece’deki bina nedeni ve diğer ayrıntılar…

KÜÇÜKÇEKMECE’DEKİ BİNA NEDEN ÇÖKTÜ?

Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağı'nın kesişim noktasındaki, altında dükkan bulunan 1988 yapımı 3 katlı bir apartman çöktü. Olay yerinde yapılan enkaz kaldırma çalışmaları neticesinde 1 kişi hayatını kaybetti. 8 kişi ise yaralandı. Binanın neden çöktüğüne dair Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki açıklamada bulundu.

İşte Bakan Özhaseki’nin yaptığı o açıklama;

"İstanbul’umuza, ülkemize geçmiş olsun.

İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde bir binanın çökmesi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. İlk incelemelerimiz neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği, daha sonra 1,5 kat kaçak olarak eklendiği tespit edilmiştir. Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır. Ekiplerimiz sahada incelemelerine devam ediyorlar, gelişmeleri anbean takip ediyoruz."

Kaynak: istiklal.com.tr