Kanada'daki oturum süresinin dolmasının ardından tekrar vize başvurusunda bulunan ancak ret cevabı alan İranlı akademisyen Dr. Shiva Kaviani, İstanbul Havalimanı'nda yaşamaya başladıktan sonra ülkesine geri dönmek istemeyince Geri Gönderme Merkezi'ne gönderildi.

Dr. Shiva Kaviani, uzun süre Kanada'da yaşadıktan sonra oturum izninin dolması üzerine vize başvurusunda bulunmuş, ancak ret cevabı almıştı. Daha sonra tekrar Kanada'ya gitmek için Ankara'dan vize başvurusunda bulunmuş ancak yine ret cevabı almıştı. Bunun üzerine İstanbul Havalimanı'na gelerek yaşamaya başlamıştı.

Ancak, İranlı akademisyenin durumu polis ve göç idaresi tarafından fark edilince Geri Gönderme Merkezi'ne gönderilmesi kararı alındı. İl Göç İdaresi Müdürlüğü ekipleri tarafından havalimanından alınan Kaviani, işlemlerin tamamlanması için Silivri'deki Geri Gönderme Merkezi'ne götürüldü.

İranlı akademisyen, işlemleri tamamlanıncaya kadar Silivri Geri Gönderme Merkezi'nde kalacak. Bu süreçte kendisiyle ilgili olarak gerekli prosedürlerin uygulanacağı belirtildi.

Kaynak: İHA