İstanbul Adalet Sarayı'nda saat 13.00'te gerçekleşen olayda, Başsavcılık makamının basın açıklamasına izin verilmemesine rağmen adliye binasına zorla girmeye çalışan ve kamu malına zarar veren, görevli memura mukavemette bulunan 8'i kadın 14 avukatın gözaltına alındığı ifade edildi.

DEM Parti Sultanbeyli ilçe binası önünde gerçekleşen olayda ise saat 16.00'da yasaklama kararına uymayan ve izinsiz gösteri yapan, görevli memurlara mukavemette bulunarak 2 polisin yaralanmasına neden olan 9'u kadın ve 2'si suça sürüklenen çocuk olmak üzere 26 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Esenyurt Cumhuriyet Meydanı'nda korsan gösteri yapmak isteyen 150 kişilik grubun dağılmamakta ısrar ettiği, meydanda ve farklı noktalarda dağılmayı reddeden 87 kişinin (20 kadın 67 erkek) saat 19.15'te Sancaktepe ilçesi İnönü Mahallesi Demokrasi Caddesi üzerinde korsan gösteri yapan 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Daha önce yapılan bir açıklamada ise, İstanbul Adalet Sarayı'ndaki izinsiz gösteriye ilişkin gözaltına alınan ve haklarında çeşitli suçlamalarla adli işlem başlatılan 14 kişinin serbest bırakıldığı belirtilmişti.

Editör: Ali Özgür UZUN