Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, İstanbul Boğazı'nda meydana gelen bir gemi arızası nedeniyle gemi trafiğinin geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Haydarpaşa önünde makine arızası nedeniyle kara oturan ALEXIS isimli yük gemisinin durumuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, geminin Ukrayna'dan Mısır'a seyir halindeyken Haydarpaşa Mendireği önlerinde karaya oturduğu belirtildi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, geminin kurtarılması için gerekli önlemlerin alındığı ve olay yerine kurtarma ekiplerinin sevk edildiği bildirildi. Ayrıca, olaya müdahale etmek üzere KURTARMA-6, KURTARMA-8, KURTARMA-18 Römorkörlerinin yanı sıra KEGM-4 ve KEGM-6 hızlı tahlisiye botlarının gönderildiği belirtildi.

İstanbul Boğazı'nda gemi trafiğinin geçici olarak askıya alındığı ve çift yönlü olarak kontrolünün sağlandığı ifade edilen açıklamada, olayın ardından güvenlik önlemlerinin alındığı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Ukrayna’dan Mısır’a seyir halindeyken İstanbul Haydarpaşa Mendireği önlerinde makine arızası nedeniyle karaya oturan ALEXIS isimli 229 metre boyundaki yük gemisi için, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüze bağlı; KURTARMA-6, KURTARMA-8, KURTARMA-18 Römorkörlerimiz ve KEGM-4, KEGM-6 hızlı tahlisiye (can kurtarma) Botlarımız ve balık adamlarımız olay yerine ivedilikle yönlendirildi. İstanbul Boğazı gemi trafiği, çift yönlü ve geçici olarak askıya alınmıştır"

Kaynak: İHA