İsrail ve Hamas arasındaki esir takası müzakerelerine ilişkin gelişmeler, Likud Partisi'nden bir milletvekili olan Saada'nın açıklamalarıyla bir kez daha gündeme geldi.

Saada, partisinden bazı milletvekilleriyle birlikte Başbakan Netanyahu'ya, İsrail ile Hamas arasında esir takası mutabakatı yapılması taleplerini ilettiklerini belirtti. Ancak Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulmaması durumunda kapsamlı bir mutabakata izin vermeyeceklerini ifade etti.

Likud milletvekillerinin Netanyahu'ya gönderdiği mektupta, Gazze'nin Mısır'a açılan Refah Sınır Kapısı ile Philadelphia Koridoru'nun İsrail işgalinde kalmasını istediği aktarıldı.

Öte yandan Mossad Direktörü David Barnea, CIA Direktörü William Burns ve Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani'nin, Tel Aviv yönetimiyle Hamas arasındaki esir takası müzakerelerini yeniden canlandırmak için Paris'te bir araya geldiği bilgisi paylaşıldı.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın dünkü haberinde, Tel Aviv yönetiminin Gazze'de ateşkes ve esir takası müzakerelerinin yeniden başlamasına yönelik teklifini Mısır ve Katarlı arabuluculara ilettiği bildirilmişti.

Kaynak: AA