İngiliz ve Amerikalı bir grup sosyolojik ve psikolojik araştırmacıya göre İsraillilerin sosyal ağlardaki tuhaf davranışları, İsrail toplumunun kolektif bir psikoz içinde olduğunu gösteriyor.

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre sosyal ağ kullanıcıları İsrail'deki flört uygulamalarına tıkladıklarında sıklıkla Gazze'deki suçlu Siyonist askerlerin görselleriyle karşılaşıyorlar.

Görüntüler, sadist bir içerik oluşturmak için gün batımı fonunda üniformalı gülümseyen ve silah kaldıran bir dizi askeri içeriyor.

Profillerin çoğunda askeri üniformalı, göğüslerine silah bağlı adamlar görülüyor, ancak bazıları savaş alanında ateş açıyor.

Keskin nişancılar kameraya samimi bir şekilde poz veriyor ve bazı askerler molozların arasından geçiyor.

Fotoğraflardan birinde, üzerine İsrail bayrağı dikilmiş yanan bir binanın önünde bir asker gülümsüyor.

Bir diğerinde ise bir asker, sakinleri zorla yerinden edilmiş ya da en kötü ihtimalle öldürülmüş olabilecek bir Filistinli evinin duvarında asılı olan kadın iç çamaşırı koleksiyonunun önünde poz veriyor.

İsrailliler uzun süredir askeri faaliyetlerini Tinder ve Hinge adlı flört uygulamalarında sergiliyorlardı ancak fotoğrafların boyutu ve yoğunluğu Gazze'nin işgalinin başlamasından bu yana arttı.

Tinder ve Hinge, platformlarında şiddet içeren içeriğin yasak olduğunu belirtiyor.

Tinder'ın kuralları şunu belirtiyor:

"Vahşet, ölüm, görüntüler veya şiddet eylemleri (insanlara veya hayvanlara karşı) veya silah kullanımına ilişkin açıklamalar içeren hiçbir şiddet içeren içeriğe tolerans göstermez."

Hinge uygulaması ayrıca, kullanabileceği içerikleri yasaklayacağını da duyurdu.

"Saldırgan veya taciz edici, rahatsız edici, utanç verici... veya terörizm, hakaret, ırksal nefreti kışkırtma dahil olmak üzere herhangi bir yasa dışı faaliyeti kolaylaştırmak ve ..." gibi bir çok önleyici madde içeriyor.

Uluslararası hukuk uzmanları ayrıca sivil binaların kasıtlı olarak bombalanması, vandalizm ve hırsızlığın da savaş suçu örnekleri olduğuna inanıyor.

Gazze savaşının başlangıcından bu yana İsrail sokakları silahlarla doldu. 7 Ekim'den bu yana en az 100.000 İsrailli silah taşıma izni aldı ve yaklaşık 200.000 kişi silah taşımak için onay bekliyor.

Bu aşırı militarizasyon, savaş üniforması giymenin İsrail'in şeref madalyası olarak görüldüğü çevrimiçi buluşmalara da yayıldı.

İsraillilerin sosyal ağlardaki tuhaf davranışları İsrail toplumunun kolektif bir psikoz içinde olduğunu gösteriyor.

Hem Gazze'de hem de sanal platformlarda İsrailliler arasında çok yaygın olan şiddet içeren davranışlar nedeniyle, bir savaş bölgesinden video içeriği yayınlamak ve izlemek artık sadece normal değil, aynı zamanda savaş suçlularını normalleştirip savaş kahramanlarına dönüştürmek, bu suçluları kesinlikle çekici hale getirecek. İsrailli kızlar için seçenekler.

Kaynak: istiklal.com.tr