İsrail savaş uçaklarının Refah'ın kuzeybatısındaki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının yakınında bulunan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalamasının ardından bölgede tansiyon yükseldi. Saldırıda 40 kişi yanarak hayatını kaybetti.

Bu trajik olayın ardından Irak'ta ABD'li fast food zincirlerine yönelik tepkiler arttı. Irak'ın başkenti Bağdat'ta dün gece, Filistin Caddesi'ndeki bir ABD'li fast food zincirinin şubesine kimliği belirsiz kişiler tarafından bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda el bombası kullanıldığı belirtilirken, can kaybı yaşanmadı ancak restoranda maddi hasar meydana geldi.

Bu sabah ise Bağdat'taki aynı caddede bulunan bir diğer ABD'li zincir restorana benzer bir saldırı düzenlendi. Yine kimliği belirsiz kişiler tarafından el bombasıyla gerçekleştirilen saldırı sonrası restoranda ciddi maddi hasar oluştu.

Geçtiğimiz günlerde Bağdat'ta, ünlü bir ABD'li restoran zincirinin önünde toplanan kalabalık bir grup, İsrail'in saldırılarına karşı tepki göstererek zincirin Irak'taki şubelerinin kapatılmasını talep etmişti. Bu protesto ve ardından gelen bombalı saldırılar, İsrail'in Filistin'e yönelik operasyonlarının Irak'ta ABD'ye karşı tepkiyle sonuçlandığını gösteriyor.

Kaynak: istiklal.com.tr