Siyonist İsrail’den medya özgürlüğüne ağır darbe geldi. Siyonist rejm ülkedeki bağımsız ve özgür sesleri tek tek kısıyor. Mhalef halka polis ve iç isthbarat birimi Şin beth aracılığı ile baskı uygularken, medya organlarını da yasaklayarak susturmaya çalışıyor.

Terörü devlet politikası haline getiren İsrail yönetimi, şimdi de özgür ve doğru haberi kamuoyuna sunan medyayı susturmaya çalışıyor. Siyonist rejim son olarak tarafsızlığı ile dünyada nam salmış El Cezire televizyonunun yayınlarına son verdi, ülkedeki ofislerini kapattı ve internet erişimini de engelledi.

İsrail Başsavcılığı Knesset olarak bilinen parlamentosunun aldığı bu kararı onayladı. Böylece dünyada ilk kez bir ülkenin hem hukuk sistemi hem de parlamentosu el birliği ile özgür ve bağımsız bir medya organını susturmuş oldu.

İsrail medyası da bugünkü internet sitelerinde Başsavcılığın bu hukuk dışı kararını gündeme aldılar başta Jarussalem Post gibi ırkçı faşist ve Siyonist medya organları kararı desteklerken, ülkede insan hak ve hürriyetlerini savunan tek gazete olan Haaretz ise bu kararı kınayan yorumlar yayımladı. Haaretz gazetesi hem Siyonizm hem de İsrail’in ırkçı politikalarına karşı çıkan köklü bir yayın organı. Filistinlilerle eşit ve iki devletli bir politikayı savunan tek ulusal gazete. Ve bu yüzden de hükümetin ağır baskısı altında bulunuyor. Ancak, gazetenin köklü bir geçmişe ve hem ülke hem de dünya kamuoyunda çok saygın bir yere sahip olmasından dolayı Irkçı Siyonist hükûmetler gazeteye dokunamıyor.

İsrail parlamentosu, bakanlara El Cezire'nin ülkedeki faaliyetlerini yasaklama yetkisi veren yasa tasarısını onayladı.

Haaretz'e göre tasarıya 71 milletvekili destek verirken, 10 milletvekili karşı çıktı.

Bu yasaya göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yabancı medya tarafından yayınlanan içeriğin ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu tespit etmesi halinde İletişim Bakanı, hükümete söz konusu medyanın İsrail'deki televizyon yayınının engellenmesini, ofislerinin kapatılmasını, yayınlara el konulmasını teklif edebilecek. ekipmanı kullanabilir ve belirli koşullar altında web sitesine erişimi kısıtlayabilir.

Netanyahu yasanın geçmesi üzerine şunları söyledi: “El Cezire İsrail'in güvenliğine zarar verdi, 7 Ekim katliamına aktif olarak katıldı ve İsrail askerlerine karşı kışkırttı. Artık Hamas'ın ağızlığını ülkemizden çıkarmanın zamanı geldi.”

Terör kanalı El Cezire artık İsrail'den yayın yapmayacak. Yeni yasa uyarınca kanalın faaliyetlerinin durdurulması için derhal harekete geçmeyi düşünüyorum” diye konuştu.

Yasanın çıkarılmasına yönelik girişime öncülük eden İsrail Haberleşme Bakanı Şlomo Karhi, son oylamanın hemen ardından El Cezire'nin "önümüzdeki günlerde" kapatılacağı vaadinde bulunarak, "Hamas'ın ifade özgürlüğü olmayacak" dedi. İsrail'deki ağızlıklar."

Ayrıca, "basın özgürlüğünü kullanarak İsrail'in güvenliğine ve İsrail askerlerine zarar verenlere, savaş zamanında terörü teşvik edenlere karşı etkili ve hızlı bir aracı hayata geçirdik" dedi.

ABD, YASAYI KINADI

ABD yasayı kınadı ve Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre bu hareketi "kaygı verici" olarak nitelendirerek şöyle konuştu:

“Basın özgürlüğüne inanıyoruz. Kritik. Bu kritik bir öneme sahip ve ABD, gazetecilerin dünya çapında yaptığı kritik öneme sahip çalışmaları destekliyor ve buna Gazze'deki çatışma hakkında haber yapanlar da dahil."

Sözcü ayrıca, Netanyahu'nun kışkırtma iddiasını da "tehlikeli ve gülünç bir yalan" olarak nitelendirdi.

Diğer taraftan El Cezire televizyon yönetimi yaptığı açıklamada, Netanyahu'yu personelinin ve ofislerinin güvenliğinden sorumlu tuttuğunu, cesur ve profesyonel olarak tanımladığı yayına devam edeceğini ve "her yasal adımı takip etme hakkını saklı tuttuğunu" ekledi.

Haber ağının, İsrail'in Gazze Şeridi'nde devam eden ve 7 Ekim'den bu yana 35. 000’den fazla Filistinlinin ölümüne yol açan savaşını da kapsayan, yıl boyunca çalışan bir haber ekibi var. İsrail medyasından edindiğimiz bilgilere göre, Başsavcı'nın onayına sunulan emirler arasında kanalın İsrail'deki içerik sağlayıcılar aracılığıyla Arapça ve İngilizce yayınlarının durdurulması, El Cezire'nin ofislerinin kapatılması ve web sitelerine erişimin engellenmesi yer alıyor. (istiklal gazetesi)

Kaynak: Haber Merkezi