Gazze'deki saldırılar devam ederken İsrail'in hedef gözetmeksizin sivilleri, özellikle kadın ve çocukları hedef aldığı ifade ediliyor. 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırılarda 30 bine yakın sivil yaşamını yitirirken, İsrail'in saldırılarına ara vermeden devam ettiği ve bazen hedefin şaştığı vurgulanıyor.

İsrail'in Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail tankları 7 Ekim'den itibaren en az beş defa yanlışlıkla İsrail bölgelerine ateş açtı. Bu olaylardan ikisinde kuzeydeki evler hasar gördü. Bir tank müfrezesinin başındaki teğmen, İsrail-Lübnan sınırında Hanita isimli yerleşim yerine yanlışlıkla ateş açarak bir evde maddi hasara yol açtığı için görevden alındı.

Başka bir olayda ise İsrail tankı, Gazze Şeridi'ne en yakın kent olan Sderot'ta bulunan belediye binasını vurdu ve binanın dış duvarında ve bir odada hasar meydana geldi.

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, tankların yanlışlıkla ülke içine yaptığı atışların sınırlı olduğunu belirterek, her bir olayın tek tek incelendiğini ve operasyonel dersler çıkartıldığını ifade etti.

Editör: Ali Özgür UZUN