İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Türkiye'nin ticari ilişkileri durdurma kararına karşılık olarak, iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın iptal edileceğini açıkladı. Ayrıca, İsrail hükümetinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görev süresi sona erene kadar Türkiye'den yapılan ithalatlara yüzde 100 oranında gümrük vergisi uygulamasını getireceğini bildirdi. Smotrich, bu önlemlerin yürürlüğe girmesi için parlamentoya sunulacağını da belirtti.

İsrailli Bakan, sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin İsrail'le ticari ilişkilerini kesme kararını eleştirerek, bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu savundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan Smotrich, Türkiye'nin Hamas'ı desteklediğini ve İsrail'in meşru müdafaa hakkına meydan okuduğunu iddia etti. Türkiye'nin ekonomik boykot ilanının, uluslararası ticaret anlaşmalarının ciddi bir ihlali olduğunu öne sürdü.

Smotrich, Erdoğan'ı "Yahudi düşmanı" olmakla suçladı ve İsrail'in uzun yıllar boyunca Erdoğan'ın Yahudi düşmanlığıyla mücadele ettiğini belirtti. Türkiye'nin gelecekte İsrail dostu bir lider seçmesi halinde ticaretin yeniden rayına girebileceğini ifade etti.

İsrailli Bakan, Türkiye ile ticaretin kesilmesi nedeniyle yeni pazarlar arayışında olduklarını dile getirdi. Alternatifler oluşturarak İsrail ekonomisinin Türkiye'ye olan bağımlılığını azaltmak istediklerini söyledi ve Çin, Doğu Avrupa, Yunanistan, Almanya, Kıbrıs, Tayvan gibi ülkeleri potansiyel seçenekler olarak gösterdi.

Kaynak: AA