İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in "işgal planından vazgeçilmesi durumunda hükümetin varlık hakkı kalmayacağı" yönündeki açıklamalarına Benny Gantz'tan cevap geldi.

Gantz, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Refah'a girmek, Hamas'a karşı verilen uzun soluklu mücadelede önemli ancak hükümet tarafından terk edilen esirlerin evlerine geri dönmesi acil ve çok daha önemli." ifadesini kullandı.

İsrail emniyet teşkilatının desteğiyle, savaşın sonlandırılmasını gerektirmeyen bir anlaşmaya varılması ancak hükümet içindeki bakanların bunu engellemesi durumunda hükümetin varlığını sürdürme hakkı olmayacağını dile getiren Gantz, Smotrich'in açıklamalarına atıfta bulundu.

İsrail'in aşırı sağcı bakanı Smotrich, bugün yaptığı açıklamada, Hamas’la esir takası anlaşmasına karşı çıktığını dile getirmiş ve bunu "Nazilere karşı aşağılayıcı bir teslimiyet" olarak nitelendirmişti.

Savaş Kabinesi, Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant, eski Genelkurmay Başkanları Benny Gantz ve Gadi Eisenkot olmak üzere 5 kişiden (3 üye ve 2 gözlemci) oluşuyor.

Kabine, Netanyahu ile muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz arasında 11 Ekim'de "acil durum hükümeti" kurulması yönünde yapılan anlaşmanın ardından oluşturulmuştu.

Kaynak: AA