İran tehditlerin ardından harekete geçti. İsrail'e yönelik misilleme saldırısı düzenledi. İran tarafından İsrail'e 200'den fazla insansız hava aracı ve düzinelerce füze fırlatıldı. "Gerçek Vaat Operasyonu" adı verilen saldırının, İsrail'in Şam'daki İran Konsolosluğu'na düzenlediği saldırıya cevap olarak gerçekleştirildiği açıklandı.

İran'ın fırlattığı insansız hava araçları saatler sonra İsrail semalarına ulaşırken, Demir Kubbe devreye girdi. Kudüs ve Tel Aviv gibi kentlerde sirenler çalarken, bölgeden patlama sesleri duyuldu. İsrail ordusu, İran füzelerinin çoğunun İsrail sınırları dışında etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Saldırının ardından İran ve İsrail'den art arda açıklamalar geldi. İran, İsrail'ın misilleme yapması durumunda daha ağır karşılık vereceği uyarısında bulunurken İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, "İran'a bizim belirlediğimiz zaman diliminde karşılık vereceğiz" dedi.

SALDIRI SONRASI TAHRAN'DAN MİSİLLEME UYARISI

İran tarafından açıklamayı Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri yaptı. Bakiri, "İsrail misilleme yaparsa İran'ın yanıtı dün geceden daha büyük olacak" ifadesini kullandı.

İran, İsviçre aracılığıyla ABD'ye de bir mesaj iletti. Mesajda, İsrail'in olası misillemesine destek vermesi halinde ABD üslerinin hedef alınacağı belirtildi.

Editör: Çağrı Fatih CEBECİ