İsrail haber kanalı Channel 12'ye konuşan ismi açıklanmayan Savaş Kabine Üyesi, Netanyahu’nun Gazze'ye yönelik saldırıların sürmesine yönelik açıklamalarının, olası bir esir takası mutabakatını engellediğini öne sürdü.

Kabine Üyesi, Netanyahu'nun Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi'nde yaptığı açıklamaların sızdırılmasının, çatışmaların yeniden başlatılması niyetini taşıdığını belirtti. Üye, Netanyahu’nun bu açıklamalarının, Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar’a olası anlaşmayı bozma yönünde bir "davet" olduğunu iddia etti.

İsrail basınına göre, Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden tarafından kamuoyuna açıklanan Gazze'de ateşkes ve esir takası teklifine karşı çıktı. Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi'nde konuşan Netanyahu, İsrail'in önerdiği ile Biden'ın sunduğu teklif arasında büyük farklar olduğunu belirterek, "Esirlerin salıverilmesi için savaşa 42 gün ara verebiliriz ama savaşı durduramayız." dedi.

Gazze Şeridi’nde 124 İsrailli esir bulunduğu tahmin ediliyor. ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in 3 aşamalı yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti. İlk aşamada, 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılması öngörülüyordu. İkinci aşamada, kalan rehinelerin serbest bırakılması ve İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesi hedefleniyordu. Üçüncü aşamada ise Gazze'nin yeniden inşa süreci gündeme gelecekti.

Bu açıklamalar, esirlerin salıverilmesi ve ateşkes sürecinin önündeki engelleri gözler önüne seriyor ve Netanyahu'nun açıklamaları, sürecin hassas dengesini etkileyebilir.

Kaynak: AA