7 Ekim'den bu yana Filistin'de soykırım uyguladığı iddia edilen İsrail, tüm uluslararası kuruluşların kararlarını yok sayarak saldırılarına devam ediyor. Uluslararası Adalet Divanı'nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı 'Refah'taki operasyonları hemen durdurun' kararına rağmen durmayan İsrail ordusu, bu kez de Filistinlilerin kampına saldırı düzenledi.

45 Kişi Öldürüldü

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin kampına düzenlediği saldırıda 45 kişi hayatını kaybetti. İsrail'in hava saldırıları sonucu, yerinden edilmiş masumların kaldığı çadırlar bombalanarak çocukların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin yanarak can vermesine neden oldu.

Batı Medyası Katliamı Gizleme Çabasında

İsrail'in Refah'taki saldırısı, dünya genelinde tepki çekerken Batı medyası ise İsrail'in eylemlerini gizlemek için adeta yarıştı. Refah'taki katliamın ardından dünya genelindeki önde gelen bazı yayın organları, öldürülen kişiler arasında Hamas yetkililerinin bulunduğunu iddia ederek veya saldırının Hamas'ın saldırıları sonrası gerçekleştiğini öne sürerek İsrail'i savunan başlıklarla haberler yayınladı. İşte Batı medyasının attığı bazı başlıklar:

- Telegraph: Refah saldırılarında öldürülen 35 kişi arasında üst düzey Hamas yetkilileri de var.
- BBC: Hamas'ın füze saldırıları sonrasında İsrail, Refah'ı vurdu.
- New York Times: Hamaslı yetkililere göre İsrail'in Refah'taki hava saldırısında onlarca kişi öldü.
- Euronews: İsrail'in hava saldırıları sonucu Refah'ta en az 40 kişi hayatını kaybetti.
- Welt: Refah'taki mülteci kampına düzenlenen hava saldırısında onlarca kişi hayatını kaybetti.
- Liberation: Hamas, İsrail'i Refah yakınlarındaki bir mülteci kampını bombalamakla suçluyor.
- CNN: Filistin Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in saldırısı sonrasında Refah'ta 35 kişi öldü.

Batı medyasının olayları ele alış biçimi, uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı ve eleştirilerin hedefi haline geldi.

Kaynak: istiklal.com.tr