İsrail, İran’a misilleme saldırısından bulundu. Bu haberi ABD medyası canlı olarak verdi. İran medyası da, İsfahan kentinde havaalanı yakınında patlamalar olduğunu duyurdu. Bundan dolayı İran'da tüm uçuşlar askıya alındı. Peki “İsrail İran'a niye saldırdı? İsrail İran savaşı son durum nedir?” İşte araştırılan ayrıntılar…

İran mı güçlü İsrail mi? İşte iki ülkenin askeri güç karşılaştırması... -  Sanayi Gazetesi

İSRAİL İRAN’A NEDEN SALDIRDI? İSRAİL İRAN SAVAŞINDA SON DURUM NE?

13 Nisan Cumartesi gecesi İsrail’de hava saldırısı sirenleri çaldı ve hava savunma sistemleri devreye girerken birçok patlamalar duyuldu. İran, İsrail’e çok sayıda SİHA ve füzeleri yolladı. Bunların birçoğu da İsrail topraklarına giremeden önce İsrail ve müttefiklerince vuruldu. Şimdi ise İsrail’den misilleme yoluna gidiyor.

İsrail’in saldırısını ilk olarak Amerikan ABC News kanalının ABD'li bir yetkiliye dayandırarak verildi. Ardından da CBS News ve CNN tarafından da takipçilerine aktarıldı. Kimliği verilmeyen ABD'li yetkililere dayandırılan haberlere göre İsrail, yerel saatle cuma sabahının erken saatlerinde İran'a yönelik bir karşı saldırı düzenledi.

Bu saldırıyı uluslararası ajanslara konuşan iki İsrailli yetkili söz konusu saldırıyı doğruladı. İsrail ordusu cuma günü erken saatlerde İran'a hava saldırısı düzenledi. Tahran'ın beş gün önce İsrail'e yönelik saldırısına ilk askeri cevabını vermiş oldu. İranlı yetkililere göre de İran'ın orta kesimindeki İsfahan kenti yakınlarındaki bir askeri hava üssüne saldırı düzenlendi. İsfahan kentinde, nükleer tesisler ve İran Hava Kuvvetleri Üssü yer alıyor. Ancak İran medyası nükleer tesislerin vurulmadığını açıkladı.

İran Devrim Muhafızları'na bağlı haber ajansı olan Fars News ise, İsfahan'da havaalanı yakınlarında patlamalar duyulduğunu belirtti. Ama İran uzay ajansı yetkilisi Hüseyin Dalirian, İsfahan kentindeki patlamaların, insansız hava araçlarını vurmak için ateşlenen savunma sistemleri füzeleri olduğunu kaydetti.

İSRAİL ABD’YE HABER VERDİ!

Yetkili biri, İsrail'in saldırıdan önce, "İran'a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini" perşembe günü haber verdiğini ve ABD'nin bu saldırıyı "desteklemediğini" belirtti. Bununla birlikte yetkili, söz konusu saldırıda vurulan bölgenin nükleer bir tesis olmadığını da söyledi. Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon ise söz konusu saldırıyı henüz resmi olarak doğrulamadı.

Dünyanın merak ettiği soru! İran, İsrail saldırısına misilleme yapacak mı? Dünyanın merak ettiği soru! İran, İsrail saldırısına misilleme yapacak mı?

İsrail, İran'a füze saldırısı başlattı İsrail, İran'a füze saldırısı başlattı

Kaynak: HABER MERKEZİ