Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı al Jaouni Okulu'na düzenlenen saldırıda, 16 sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi. Bu olay, Gazze'deki sivillerin maruz kaldığı şiddetin boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), Gazze'deki Filistinli ailelerin zor durumda olduğunu ve güvenli bir yer bulamayan insanların yeni zorunlu göçlerle karşı karşıya kaldığını belirtti. UNRWA'nın Gazze'deki Kıdemli İletişim Görevlisi Louise Wateridge, New York Times'a verdiği röportajda, "Gazze halkının umutları tükenmiş durumda ve gidecek güvenli bir yerleri kalmadı" ifadelerini kullandı.

Acil Ateşkes Çağrısı
UNRWA yetkilileri, bölgede acilen ateşkes sağlanması gerektiğini vurguladı. UNRWA Planlama Direktörü Sam Rose, BBC'ye verdiği röportajda, Gazze'deki Filistinlilerin her gün hayatta kalma mücadelesi verdiğini ve temel ihtiyaçlarını temin etmekte zorlandığını belirtti. Rose, "Acilen ateşkes sağlanmalı" dedi.

Gazze'den Zorunlu Göç
UNRWA'nın 2 Temmuz'da yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinden 250 bin Filistinlinin kaçmak zorunda kalacağının tahmin edildiği bildirilmişti. Bu tahminler, bölgedeki insani krizin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu göstermekte.

Kaynak: İHA