İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, İsrailli yetkililer, Hamas'ın esir takası müzakerelerine nasıl yanıt vereceğine bağlı olarak Mossad, ordu ve Şin-Bet'ten oluşan bir heyetin Kahire'ye gitme olasılığını değerlendiriyor.

İsrail'in esir takası müzakerelerinde ilerleme kaydettiği ve Hamas'a sunulan son teklifin daha esnek olduğu belirtiliyor. Mısır ve Katar'ın ara buluculuğunda hazırlanan ateşkes ve esir takası teklifinin detayları üzerinde çalışıldığı, Hamas'ın teklif üzerinde karar vermek için süreci değerlendirdiği ifade ediliyor.

“GAZZE'DE 130'DAN FAZLA İSRAİLLİ ESİR VAR”

İsrail makamlarına göre, Gazze Şeridi'nde, bazıları hayatta bazıları ölü 130'dan fazla İsrailli esir var.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülen İsrailli esir sayısının 70'i geçtiğini açıklamıştı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 24 binden fazlası kadın ve çocuk 34 bini aşkın Filistinli hayatını kaybetti.

Sağlık sisteminin çökmek üzere olduğu bölgede 77 binden fazla yaralı var, 7 bin kadar kişinin de kayıp olduğu aktarılıyor. Gazze Şeridi içinde 1,9 milyondan fazla Filistinli ise zorla göç ettirildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden 25 Mart'ta geçen "ateşkes kararı" hiçe sayılarak İsrail ordusunun saldırıları devam etti.

Uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen İsrail makamları, 1,5 milyon kadar Filistinlinin sığındığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a kara saldırısı başlatılacağı söylemini sürdürüyor.

Kaynak: AA