İsrail basını, Tel Aviv'in, ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir değişimi önerisinin ana hatlarının çoğunu kabul ettiğini yazdı.

İsrail Biden'ın Yeni Ateşkes Önerisini Kabul Etti

İsrail devlet televizyonu KAN'ın haberine göre, Tel Aviv, Biden'ın açıkladığı Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir değişimi önerisinin ana hatlarının çoğunu kabul etti. Habere göre, söz konusu öneri, önce İsrailli siviller ve kadınlar, ardından askerlerin serbest bırakılmasını ve yaşayan esirlerin salıverilmesinden sonra ölenlerin teslim edilmesini içeriyor.

Biden'ın Ateşkes Önerisi

Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'daki konuşmasında, İsrail'in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti. İlk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde, İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü söylemişti.

Dünya, İsrail ve Filistin arasında yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ederken, Biden'ın sunduğu bu önerinin bölgedeki gerilimi azaltması ve kalıcı bir barışa giden yolu açması umut ediliyor.

Kaynak: istiklal.com.tr