Yasa tasarısı, çocukların cep telefonu, tablet, bilgisayar ve akıllı televizyon gibi internete açık dijital cihazları kullanırken "etkili ve zorunlu" yaş doğrulama sistemlerinin hayata geçirilmesini öngörüyor. Tasarı, çocuklarının internet kullanımında ebeveynlere denetim zorunluluğu getiriyor.

Tasarıda, dijital ortamlarda reşit olmayanlara karşı suç işleyenler için internet erişiminin yasaklanması ve yapay zekayla cinsel veya aşağılayıcı içerikli sahte görüntüler veya seslerin oluşturulup yayılmasına cezai yaptırım getirilmesi öne çıkan başlıklar arasında yer alıyor. Ayrıca, sosyal medyada sahte hesap açılması durumunda verilen mevcut cezaların ağırlaştırılması ve sosyal ağlara erişimde kişisel verilerin işlenmesine rıza verme yaşının 14'ten 16'ya yükseltilmesi gibi yasal reformlar da bulunuyor.

İnternetin sorumlu kullanımını hedefleyen hükümet, çocukların internetteki bağımlılıklarını ve bununla bağlantılı risk durumlarını tespit etmek için pediatri uzmanlarının görevlendirilmesini de planlıyor. Ayrıca, ilkokullarda dijital güvenlik ve dijital vatandaşlık eğitimi derslerinin müfredata dahil edilmesi öngörülüyor.

Gençlik ve Çocuk Bakanı Sira Rego, "İnternette, orman kanunu geçerli olamaz." derken, Adalet Bakanı Felix Bolanos, "Ülkemizde gençlerin ve çocukların refahı, güvenliği ve oyun sağlığı, ailelerimizin huzuru tehlikede. Bu yüzden yasal bir düzenleme gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İspanya'da çocukların internet kullanımının denetlenip kısıtlanmasına yönelik tartışmalar son bir yılda büyük oranda artmıştı. İspanyol Veri Koruma Ajansı (AEPD) tarafından sunulan bir raporda, çocukların pornografik içeriklere erişme yaşının 12'nin altına kadar indiğine dikkat çekilmişti. Uzmanlar, çocuklarda cep telefonu kullanımının uykusuzluk, stres ve hatta depresyon gibi sorunlara yol açabileceğini belirtiyor.

İspanya hükümetinin bu yeni düzenlemeleri, çocukların dijital ortamlarda karşılaşabileceği riskleri minimize etmeyi ve onların daha güvenli bir internet deneyimi yaşamalarını sağlamayı amaçlıyor.

Kaynak: AA