İspanya, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına karşı önemli bir adım atarak harekete geçti. Dışişleri Bakanı José Manuel Albares, İspanya'nın, Güney Afrika'nın İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) açtığı soykırım davasına katılacağını duyurdu. Bu adımla İspanya, Türkiye, Şili ve Meksika'nın da müdahillik talep ettiği davaya müdahil olacak ilk Avrupa ülkesi oldu. Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık 2023'te İsrail aleyhine UAD'de dava açmıştı.

 "FİLİSTİN'İN TANINMASI TARİHİ BİR KARAR"

İspanya, Filistin Devleti'ni resmen tanıma kararı aldı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, bu sabah yaptığı açıklamada, İspanya'nın "Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de uluslararası insan haklarına saygı ve uluslararası hukuka uygunluğu" savunduğunu belirtti. Sanchez, "Filistin devletinin tanınması sadece, Filistin halkının meşru talebi olan tarihi bir adaletin yerine getirilmesi değildir, aynı zamanda hepimizin istediği barışın sağlanması için de bir adımdır." ifadesini kullandı.

Başbakan Sanchez, İspanya'nın bu şekilde Filistin'i dünyada tanıyan 140'tan fazla ülkenin yanına ekleneceğini ve bu kararın tek hedefinin İsrail ve Filistin arasındaki barışın sağlanmasına katkı sunmak olduğunu vurguladı. Filistin devletinin tanınmasının "uygulanabilir" olması gerektiğinin altını çizen Sanchez, "Gazze ve Batı Şeria aynı Filistin yönetimi altında, aralarında bir koridorla birleşmeli ve Doğu Kudüs başkenti olmalıdır. Filistin ulusal yönetimi altında birleşmelidir." dedi. Bu açıklamalar, İspanya'nın Filistin konusunda attığı adımların kararlılığını ve bölgedeki barışa yönelik çabalarını yansıtıyor.

Kaynak: istiklal.com.tr