İrlanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Micheal Martin, İsrail'in uluslararası toplumun çağrılarını görmezden gelmesini kınayarak, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) kararlarının İsrail için bağlayıcı olduğunu vurguladı. Martin, İsrail'in UAD'nin aldığı tedbirleri yok saymasını kabul edilemez bulduğunu dile getirdi. Ayrıca, İrlanda'nın UAD'nin İsrail aleyhine aldığı kararları olumlu karşıladığını ve bunların uluslararası hukuka uygun olduğunu belirtti. Martin, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını durdurması, insani yardımları engellememesi ve BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin vermesi gerektiğini vurguladı. 

Martin, "İsrail bu talepleri göz ardı etmeyi seçmiştir ancak Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) emirlerini göz ardı edemez. Bu kararlar yasal olarak bağlayıcıdır ve bunlara uyulmalıdır. İki devletli çözümü hayata geçirmek için somut ve geri dönüşü olmayan adımlar atmanın zamanı geldi." ifadelerini kullandı.

Gelecek görüşmelerde bu konuların ele alınacağını ifade etti ve iki devletli çözüm için somut adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: AA