İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasında ölümü kesinleşti. Bunun üzerine İran hükümeti acil toplantı düzenledi. İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin koltuğuna fotoğrafı konularak anıldı. İran’ın lideri Reisin yerine kimin geçeceği sorulmaya başlandı. Peki İran'ın yeni cumhurbaşkanı kim oldu? İbrahim Reisi’den sonra İran’ın yeni cumhurbaşkanı belli oldu mu?” İşte bu sorulara dair merak edilen yanıtları…

İRAN’IN YENİ CUMHURBAŞKANI KİM OLDU?

İran’ın yeni cumhurbaşkanının kim olacağı araştırılan konular arasında yer alıyor. İbrahim Reisi'nin yerine geçecek isim henüz belli olmadı. İran Anayasası’nın 131. maddesine göre vefat yaşanması durumunda göreve geçici olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı getirilir. Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney’in onay vermesiyle beraber cumhurbaşkanı yetkilerini Muhammed Muhbir üstlenecek.

Muhammed Muhbir’in yönetim ve uluslararası hukuk olmak üzere iki alanda doktora derecesi bulunuyor. Muhbir, 2021 yılında İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcılığına getirilmişti.

İran Anayasa'sına göre, Muhbir’in şu anki en büyük görevi, ülkeyi 50 kişilik bir uzmanlar komisyonuyla birlikte yöneterek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine götürmek. Şura Meclisi Başkanı ve Yargı Erki Başkanı’nın da bulunacağı komisyonun 50 gün gibi bir süre içinde İran’ı seçime götürmesi gerekiyor.

Kaynak: istiklal.com.tr