İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran'ın bölgesel diyalog ve işbirliği aşamasına girdiğini ifade ederek, 2018'de ABD'nin tek taraflı olarak nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından uygulanamayan anlaşmaya tarafların dönmesi halinde İran'ın anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmeye hazır olduğunu belirtti.

Ayrıca, İranlı Bakan Abdullahiyan, İslam alemine seslenerek, İsrail'in Filistin topraklarını işgalinden kaynaklanan sorunun çözümü için Siyonist rejimin silahsızlandırılması ve işgalin sona erdirilmesi gerektiğini vurguladı. Abdullahiyan, bölgede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanabilmesi için Filistin meselesinin öncelikli olarak ele alınması gerektiğini belirtti.

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından geçen 6 yıl boyunca İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın raporlarında da teyit edildiği gibi taahhütlerine sadık kaldığını ve hatta Avrupalıların eylemsizliğine karşı telafi edici önlemler aldığını ifade eden Abdullahiyan, eğer tüm taraflar anlaşmaya dönmeyi kabul ederse ve bu yönde adımlar atılırsa İran'ın anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmeye hazır olduğunu belirtti.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri ve Almanya arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması çabaları, ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin ardından başlamıştı. Ancak, Washington ve Tahran arasındaki bir dizi uzlaşmazlık nedeniyle görüşmeler Eylül 2022'de askıya alınmış ve şu ana kadar yeniden başlatılamamıştı.

Kaynak: istiklal.com.tr