İran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, oyların %53,7'sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı oldu.

İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, bakanlık binasında düzenlenen basın toplantısında, dün gerçekleşen seçimlerin ikinci turuna ait oy sayım işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.

A A 20240705 35058686 35058681 I Z M I R D E K I I R A N L I L A R U L K E L E R I N D E K I C U M H U R B A S K A N L I G I S E C I M L E R I I C I N O Y K U L L A N D I

İslami, ülke genelinde yaklaşık 59 bin merkezde kurulan sandıklarda toplam 30 milyon 530 bin 157 oyun kullanıldığını belirtti. Pezeşkiyan'ın bu oylardan 16 milyon 384 bin 403'ünü aldığını ve oy oranının %53,7 olduğunu ifade etti.

Muhafazakar aday Said Celili'nin ise 13 milyon 538 bin 179 oy aldığı ve oy oranının %44,4'te kaldığı açıklandı.

A A 20240705 35058686 35058682 I Z M I R D E K I I R A N L I L A R U L K E L E R I N D E K I C U M H U R B A S K A N L I G I S E C I M L E R I I C I N O Y K U L L A N D I

Seçimlerin ikinci turuna katılım oranının ise %49,8 olduğu bildirildi.

Yüzde 40 ile ülke tarihindeki en düşük katılımlı cumhurbaşkanı seçimi olan birinci turda Pezeşkiyan oyların yüzde 42,5'ini alırken, Celili'nin oyu yüzde 38,6 olmuştu.

İkinci tur oylama, 28 Haziran'da yapılan ve İranlı seçmenlerin yüzde 60'ından fazlasının çekimser kaldığı seçim, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından düzenlendi.

A A 20240705 35058686 35058685 I Z M I R D E K I I R A N L I L A R U L K E L E R I N D E K I C U M H U R B A S K A N L I G I S E C I M L E R I I C I N O Y K U L L A N D I

"TÜRKÜN BELİ EĞİLMEZ"

Seçim kampanyası boyunca halka umut ve değişim mesajları veren Pezeşkiyan, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından coşkulu bir kutlama gerçekleştirdi. Ülkenin dört bir yanında kutlamalar gerçekleştirilirken, Pezeşkiyan'ın seçim zaferini kutladığı şarkı ise dikkat çekti. Zaferin ardından salonda "Türkün beli eğilmez" şarkısı çalarken, Pezeşkiyan köklerine ve kültürel mirasına olan bağlılığını gösterdi.

ZAFER SONRASI İLK AÇIKLAMA

Mesud Pezeşkiyan, X sosyal medya hesabından halka yönelik ilk mesajında, "Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi. Bu birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yolu, birliktelik ve güven olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum." ifadelerini kullandı.

668921B95E4Ba5C2E94E3B86

DESTEKÇİLERİ SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Pezeşkiyan'ın destekçileri, bu sabah kesin sonuçlar açıklanmadan önce Tahran ve diğer bazı şehirlerde kutlama yapmak için sokaklara döküldü. Sosyal medyada paylaşılan videolarda, çoğunlukla gençlerin sokaklarda dans ettiği ve Pezeşkiyan'ın kampanyasının imzası olan yeşil bayrağı salladığı, yoldan geçen arabaların ise korna çaldığı görüldü.

Mesud Pezeşkiyan kendine özgü duruşuyla, seçim yarışının en dikkat çekici isimlerden oldu. Bir Azerbaycan Türkü olan 70 yaşındaki Pezeşkiyan, kalp cerrahisi uzmanı, Pezeşkiyan, beş dönem milletvekili olarak görev yaptı. Dört yıl boyunca da Sağlık Bakanı görevini yürüttü.

Seçime reformcu kanadın tek resmi adayı olarak giren Pezeşkiyan, Başkent Tahran'daki bir konferansta, "Hayatımda oy almak için hiçbir zaman yalan söylemedim ve hiçbir zaman yanlış slogan atmadım" deyip şöyle konuşmuştu:

"Hakka ve adalete inanıyorum. Kadınların, mezheplerin ve etnik kökenlerin hakları benim için önemli. Kadın, erkek, Türk, Kürt, Beluci benim için fark etmez."

'TÜRKLÜĞÜMLE GURUR DUYUYORUM'

Mesud Pezeşkiyan, İran’ın Batı Azerbaycan eyaletinde, ağırlıklı olarak Sünni Kürtlerin yaşadığı Mahabad’da doğdu. Adaylık sürecinde İran medyasına verdiği röportajda, şu ifadeleri kullandı: “Ben Türküm. Annem de babam da Türk. Türklüğümle gurur duyuyorum. Evde çocuklarımla Farsça değil, Türkçe konuşuyorum.”

Kaynak: AA