Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder, günlük basın toplantısında yapılan açıklamada, İran'ın İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin detayları paylaştı. Buna göre, İran'ın Irak, Suriye ve Yemen'den İsrail'e 110 orta menzilli balistik füze, 30 kara seyir füzesi ve 150'den fazla İHA saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi. Ryder, ABD Merkez Komutanlığına (CENTCOM) göre, bu saldırılardan 81 İHA'nın ve en az 6 balistik füzenin ABD tarafından etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Ryder, İran'ın saldırıları başlatmadan önce ABD'ye herhangi bir uyarı yapmadığını da belirtti. Ayrıca, İran'ın füze saldırısıyla İHA'ların yüzde 50'sinin hedeflerine ulaşamadığına dair bilgilere de değindi. Ancak Ryder, bu konuda istihbari detaylara girmeyeceğini ve İsrail'e yönelik hava tehdidinin yüzde 99'unun bertaraf edildiğini iddia etti.

Öte yandan, İsrail ve İran arasındaki gerilime de değinen Ryder, İsrail'in İran'a karşılık vereceğine dair açıklamalarla ilgili yorum yapmaktan kaçındı ve bunun İsrail'e sorulması gerektiğini belirtti.

Son olarak, Ukrayna'daki hava savunma önlemleriyle ilgili bir soruya yanıt veren Ryder, Ukrayna'nın savunma ihtiyacını karşılamak için ABD Kongresi'nin ek bütçeyi kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

Bu açıklamalar, İran ile İsrail arasındaki gerilimin yükseldiği bir dönemde geldi. İsrail'in İran'a düzenlediği saldırıya karşılık olarak İran'ın gerçekleştirdiği saldırılar, bölgedeki tansiyonu daha da artırmış durumda.

Kaynak: AA