İran'ın İsfahan ve Tebriz şehirlerinde duyulan patlama seslerine ilişkin haberler, İran medyasında geniş yankı buldu.

İsfahan'da bulunan 8. Ana Jet Üssü yakınlarında duyulan patlama seslerinin İran devrim muhafızları ordusu tarafından kullanılan hava savunma sistemlerinin devreye girmesi sonucu 3 mini insansız hava aracının imha edilmesiyle ilgili olduğu belirtildi.

İran resmi ajansı IRNA, Tebriz'in kuzeybatı bölgesinde de benzer bir durumun yaşandığını ve hava savunma sistemlerinin şüpheli bir hedefi tespit ederek ateşlediğini bildirdi. Ancak herhangi büyük çaplı bir patlama olmadığı ve uzun ve orta menzilli hava savunma sistemlerinin devreye alınmadığı ifade edildi.

Sosyal medyada İsfahan'daki nükleer santralde patlama olduğu iddialarına karşın resmi kaynaklar bu tür bir durumun yaşanmadığını ve güvenliğin sağlandığını aktardı. İsfahan'daki 8. Ana Jet Üssü'nde yaşanan patlama seslerinin hava savunma sistemlerinden kaynaklandığı ve herhangi bir patlama ya da hasar olmadığı vurgulandı.

UÇUŞLAR YENİDEN BAŞLADI

IRNA, İran Yol ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Hava Limanları ve Havacılık Şirketine dayandırdığı haberinde, Tahran, İsfahan ve Şiraz ile ülkenin batı, kuzeybatı ve güneybatı bölgelerindeki tüm uçuşların askıya alındığı duyurdu.

Uçuşların iptal edilmediği ifade edilen açıklamada, yolcuların havalimanlarına gitmeden önce uçuşlarını kontrol etmesi gerektiği belirtildi.

Bu açıklamanın üstünden yaklaşık 2 saat geçtikten sonra da uçuşların yeniden başladığı, saat 10.30 Tahran-Tiflis uçuşu için biniş kartlarının verilmeye başlandığı aktarıldı.

Tahran ve İsfahan havaalanlarında uçuşların durdurulması nedeniyle Ankara Esenboğa Havaalanı'na yönlendirilen Homa Hava Yollarına ait Roma-Tahran uçağının da tekrar Tahran’a yöneldiği kısa süre sonra inişe geçeceği aktarıldı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise bu olayın İran lideri Ali Hamaney’in doğum gününde gerçekleştiğine dikkat çekti.

Kaynak: AA