Irak ve Suriye'deki ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik saldırılar yeniden artmaya başladı. Bir ABD'li yetkili, Irak'ın batısında ABD askerlerinin konuşlandığı Ayn el-Esad Hava Üssü'ne roketli saldırı düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda herhangi bir yaralanma ya da ciddi hasar meydana gelmediği belirtildi. Yetkili, bu saldırının şubat ayından bu yana Irak'taki üslere yönelik ikinci saldırı olduğunu söyledi.

ABD'nin Irak ve Suriye'deki askeri üsleri, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının başladığı Ekim 2023'ten itibaren artan saldırılara maruz kaldı. Ekim 2023'ten şubat ayına kadar olan dönemde, Irak ve Suriye'deki ABD birliklerine yönelik 165'ten fazla saldırı düzenlendi. Bu saldırılar genellikle roket ve insansız hava aracı (İHA) saldırıları şeklinde gerçekleşti.

Öte yandan, Suriye'nin Haseke bölgesinde yer alan ABD güçlerinin konuşlandığı Harap el-Cir Üssü'ne 21 Nisan'da Irak topraklarından 5 roket fırlatılmıştı. ABD, bu saldırılara karşı önlem almak ve güvenlik tedbirlerini artırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: AA