Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyinde düzenlenen hava harekatında, PKK/KCK ve diğer terörist unsurlara ait 37 hedefin imha edildiğini açıkladı. Bu hedeflerin arasında, sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu mağara, sığınak, barınak, depo ve tesisler yer alıyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye yönelik terör saldırılarını önlemek ve sınır güvenliğini sağlamak amacıyla, Birleşmiş Milletler Anlaşması'nın 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı kapsamında Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerine hava harekatı düzenlendiği belirtildi.

37 HEDEF İMHA EDİLDİ

Harekatta, bölücü terör örgütü tarafından kullanılan 37 hedefin imha edildiği ve çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği vurgulandı. Açıklamada, harekat sırasında azami ölçüde yerli ve milli mühimmat kullanıldığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla devam edecektir. Bu harekat sırasında masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır." ifadelerine yer verildi.

G Rli Rg U Xo A A1 Lhs

Kaynak: AA