Yalçın Özbey, Türkiye'nin önemli suikast olaylarından biri olan Abdi İpekçi suikastıyla ilişkilendirilen ve aynı zamanda Papa II. Jean Paul'e yönelik suikast girişiminde bulunduğu iddia edilen bir isim olarak biliniyordu. 69 yaşında İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde kanser tedavisi gördüğü sırada hayatını kaybetti. Özbey'in cenazesi bugün Taşoluk Mezarlığı'nda defnedilecek.

Abdi İpekçi suikastı, 1 Şubat 1979'da gerçekleşmiş ve dönemin Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, otomobilinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmişti. Suikastın ardından yapılan soruşturmada Mehmet Ali Ağca'nın itirafları, olayın detaylarını aydınlatmış ancak olay yerinde bulunan 9 adet boş kovan, ikinci bir tetikçi olasılığını gündeme getirmişti.

Yalçın Özbey'in Abdi İpekçi suikastında adı geçmiş, suikast sonrası döneminde yurtdışına kaçmış ve Almanya'da gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Daha sonra Mehmet Ali Ağca'nın Papa II. Jean Paul'e yönelik suikast girişiminde de adı geçen Özbey, 1983 yılında Roma'da verdiği ifadede İpekçi suikastını kendisinin gerçekleştirmediğini, bunun Yalçın Özbey tarafından yapıldığını iddia etmişti.

Ancak Yalçın Özbey, Türkiye'de hiçbir zaman yargılanmamıştı. Hakkındaki dava, zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle ortadan kalkmıştı. 2009 yılında sessizce Türkiye'ye dönen Özbey, Malatya'da yaşayan ailesini ziyaret etmişti.

Kaynak: istiklal.com.tr