Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından Instagram, 'Gözden Geçir' adlı yeni özelliğini kullanıma sundu. Sessiz sedasız uygulamaya eklenen bu yeni seçenek, birisinden takip istediği aldığınızda ekranda gözüken 'Onayla' butonunun yerine geçti.

Eskiden Instagram'da bir kişi size takip isteği gönderdiğinde, onaylamanızı ya da reddetmenizi sağlayan iki seçeneğiniz vardı. Fakat bugün itibarıyla, eğer söz konusu isteği gönderen kişi daha önce birçok kişiye DM ve takip isteği atmışsa, Instagram onu gözden geçirmenizi tavsiye etmeye başladı.

Instagram, Gözden Geçir özelliğini kullanıcılarını potansiyel dolandırıcılıklardan koruma amacıyla geliştirdiğini söylüyor.

Platform, ekran görüntüsünde de görüleceği gibi, ilgili uyarı metninde şöyle diyor:

"Dolandırıcılıklar genellikle tanımadığın kişilerden gelen takip veya mesaj istekleriyle başlar. Para veya kişisel bilgilerini isteyen kişilere karşı dikkatli ol."

Bu uyarıyla karşılaşan bir kullanıcı, takip isteğini gönderen kişinin güvenilir ve zararsız olduğuna eminse "İsteği onayla" butonuna tıklayarak kabul edebiliyor.

Sosyal medya platformu X'te (Twitter) birçok kullanıcı, gözden geçir özelliğini dalga konusu yaptı. Kendilerine gelen takip isteklerini paylaşarak, özelliğin amacına uygun şekilde çalıştığını söyleyenler olduğu gibi, bu seçeneği bir çeşit "güven testi" olarak kullananlar da oldu.

Gelen bilgilere göre Instagram, gözden geçir özelliğini dünya genelinde kullanıma sunmadı. Dolayısıyla, sizde görünmüyorsa bir müddet daha beklemek zorundasınız. Instagram'ın mobil uygulamasını Google Play Store veya App Store'dan güncellemeyi de unutmayın.