Instagram, platformda yıllar öncesine ait videoların rastgele kaybolmasına yol açan tuhaf bir sorunla karşı karşıya kalmış durumda ancak Meta, bir düzeltmenin geleceğini doğruladı.

9to5Google sitesinin haberine göre son zamanlarda kullanıcılar, 2014 yılı ve öncesindeki videolarının (Instagram 2013'te videolar için destek eklemişti) aniden ses kaybı yaşadığını, videoların hala oynatıldığını ancak herhangi bir ses çıkmadığını belirtti.

Bulunacak hiçbir ses parçası olmadığından, sesi artırmaya veya videonun sesini açmaya çalışmak da işe yaramadı. Ayrıca kullanıcılar, videoların sesini kaybetme durumunu hem Android hem de iOS uygulamalarında, aynı zamanda web üzerinde de deneyimlediklerini raporladılar.

Teknoloji sitesi The Verge'nin haberine göre, sorun Meta tarafından fark edilmiş durumda. Sosyal medya devi şirket, bu konuda çözüm üzerinde çalıştığını belirtse de sorunun düzeltilmesi için net bir zaman çizelgesi bulunmuyor.

Bir Meta sözcüsü, konuyla ilgili olarak, "Bazı kişilerin eski gönderilerde sesle ilgili sorun yaşamasına neden olan bir hata olduğunun farkındayız. Sorun çözülüyor ve bu nedenle oluşan rahatsızlık için özür dileriz." açıklamasını yaptı.

Eğer sizler de videolarınızdaki seslerin kaybolduğunu fark ettiyseniz, söz konusu videoların yedeğini (eğer varsa) geri yüklemekten başka bir çareniz bulunmuyor. Aksi halde Meta'nın yayınlayacağı düzeltme güncellemesini beklemek zorundasınız.

Sorunun bu yılın başlarından itibaren yaşandığı fark edildi. Bir Reddit kullanıcısı haziran ayında şöyle yazmıştı: "Yakın zamanda yakın bir arkadaşımı kaybettim ve Instagram'da onu da duymak istediğim videolarımız var." Mayıs ayında başka bir kullanıcı, köpeğinin vefat ettiği videoda ses kaybı yaşadığını söylemişti. Ayrıca küçük kızlarının yer aldığı eski bir videoda ses çıkmadığından yakınan bir kullanıcı da bulunuyor.