Rum Lider Hristodulidis, GKRY Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs'ın Limasol kenti yakınlarında "egemen üs" statüsünde bulunan Akrotiri (Ağrotur) Hava Üssü'nden İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait savaş uçaklarının İran'ın insansız hava araçları ve balistik füzelerle düzenlediği saldırıları engellemek üzere havalanması konusunda kendilerine önceden bilgi verilmediğini belirtti. GKRY Dışişleri Bakanı'nın bu meseleyle ilgili İngiltere Dışişleri Bakanı ile irtibata geçtiğini aktardı.

Rum Lider, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın herhangi bir saldırıya ya da başka bir şeye müdahil olmadığını ve bu tür saldırgan faaliyetlerle sorunların çözülemeyeceğini ifade etti.

GKRY Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos da İngiltere Dışişleri Bakanı ile iletişime geçtiklerini ve operasyonun başladığı anda bilgi verildiğini açıkladı. Üslerin egemen statüde olduğunu ve Güney Kıbrıs'ın onayına tabi olmadığını vurgulayan Kombos, üslerin faaliyetlerinin Güney Kıbrıs'ın politikaları ile özdeşleştirilemeyeceğini savundu.

İran-İsrail gerginliği kapsamında, İsrail'in 1 Nisan'da İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına düzenlediği saldırıda 2'si general olmak üzere toplam 7 İranlı ölmüştü. İran, bu saldırıya misilleme olarak İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedefleri vurmuştu. İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından önlendiğini açıklamıştı.

Kaynak: HABER MERKEZİ