İngiltere'nin eski Başbakanı Boris Johnson bugün Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitti. Johnson yaptığı açıklamada, "Putin'in işgalinin bu korkunç ikinci yıldönümünde burada, Ukrayna'da bulunmaktan onur duyuyorum" dedi.

The Kyiv Independent'ta yer alan habere göre Johnson, 24 Şubat 2022'de Rusya'nın geniş çaplı işgalinin başlangıcında Birleşik Krallık'ın başbakanıydı. Ülkesinde çok sayıda skandalla devrildikten sonra Temmuz 2022'de Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmişti.

Ancak Johnson, Rusya'nın topyekün savaşının başlangıcından itibaren Ukrayna'nın büyük bir destekçisi oldu ve Ukrayna'nın Birleşik Krallık'tan kritik askeri yardım almasını sağladı.

JOHNSON'A "FAHRİ VATANDAŞ" UNVANI VERİLMİŞTİ

Johnson istifasından bu yana Batı'nın Ukrayna'ya daha fazla askeri destek sağlaması yönünde baskı yapmaya devam etti. Johnson'a Kasım 2022'de Binbaşı Vitalii Klitschko tarafından Kasım 2022'de Kiev'in "fahri vatandaşı" unvanı verilmişti.

Diğer Batılı müttefikler de Rusya'nın geniş çaplı işgalinin ikinci yıldönümünü nedeniyle şu anda Kiev'de bulunuyor.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Belçika Başbakanı Alexander De Croo ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bu sabah trenle Kiev'e gitmişti.