UMMAN'DAN KINAMA

Umman Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Isfahan’a gerçekleştirdiği saldırı kınandı. Umman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün imzasıyla yayımlanan açıklamada, Orta Doğu'da devam eden bölgesel gerilimin takipçisi oldukları belirtildi.

İsrail'in bölgede tekrarladığı askeri saldırıların kınandığı açıklamada, "Umman Sultanlığı, İsrail'in bu sabah İran İslam Cumhuriyeti'ndeki İsfahan eyaletine düzenlediği saldırıyı kınıyoruz ve kınayacağız." denildi.

Gerilim ve çekişmelerin diplomasi diyaloğu ve siyasi yollarla çözülmesinin gerektiğine işaret edilen açıklamada, Gazze'de de ateşkesin sağlanması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, bölgede güven ve istikrarın yanı sıra kapsamlı barış için "Filistin meselesinin" adil ve kalıcı çözüme kavuşturulmasının önemi vurgulandı.

İNGİLTERE: “İSRAİL’İN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI BULUNUYOR”

İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, İran’a yönelik saldırının İsrail tarafından resmi olarak henüz kabul edilmediği kaydedilerek, “İsrail’in kendini savunma hakkı bulunuyor. İsraillilere şu anda önemli olanın gerilimi düşürmek olduğunu ifade ediyoruz” denildi.

Kaynak: AA-İHA